Qyteti I Korces Bukuri

20 km në juglindje të Korçës, në një lartësi 1 344 m, Dardha ofron një klimë shumë të shëndetshme e ajër të pastër. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2. I tillë është edhe sot edhe pse i përgjysmuar. Njerëzit […]. Të rikthehemi përsëri në det, nuk kishte si të shpëtonte Kepi i Rodonit dhe limanet plot ngjyra të detit Adriatik. Kush ka kohë dhe mundësi, nuk ka pse të mos i vizitojë dhe t’i shijojë, përpara se të mahnitet me bukuritë e botës. Rikthyem kalldrëmin në. Qyteti, i famshëm dhe historik kujtimesh dhe luftëtarësh të vjetër shqiptarë, është më i forti, më i madhi, më i bukuri dhe më i shëndetshmi nga të gjitha qytetet e Shqipërisë aktuale. Jan 6, 2020. Është një unazë me 50 gurë mesjetare të vendosura në një vend. Ç m i mi 2 0 l e k ë. Themelimi i Tiranës mendohet në disa legjenda, të cilat janë përcjellë deri në ditët tona[1]. Publikohet historia e panjohur të Mihal Cikos me origjinë nga qyteti i Korçës, që në vitet e para të shekullit të kaluar së bashku me familjen e tij emigroi në Bukuresht ku pasi u diploma në Akademinë e Arteve të Bukura të atij qyteti, për disa kohë drejtoi korin "Lira" që kishte ngritur Shoqëria Patriotike e Kolonisë Shqiptare të Bukureshit, duke bashkëpunuar ngushtë. Te tjera vlera te qenesishme, u shtan atyre ekzistuese. A nuk është çdo bukuri kaq delikate dhe e hyjshme, kaq joshëse dhe ngasëse, kaq vetmitare dhe e trishtë, kaq e kërcënuar prej adhurimit dhe dashurishë, plagërrëmuese dhe vrasëse, ciklike, stinore. Fshati Pohum,fshati më i vjetër i Strugës, një bukuri e rrallë (FOTO) June 9, 2018 Nga ura e Naser Hanit në Strugë, çifti shqiptar shijon ditët e para të martesës (FOTO). Qyteti i korçës, qyteti simbol i juglindjes shqiptare. Befas, një buri e madhe zë të luajë fort, kaq fort sa i mbulon, i mbyt gjithë instrumentet e tjera”. Rekordin e mban zona e Vlorës …. Qershia mbi tortë e aktiviteteve artistike që shoqërojnë këtë fundvit në Korçë, ka ardhur nën titullin "Artistët urojnë". Korçaret e Bukureshtit: Eleni Shuka. Ajo është një nga emrat publike e cila përcjell mesazhe pozitive më shumë se çdokush tjetër. Ohri, qyteti i dritës Lajmëtari Shqip at Reportazhe - 15 hours ago Fahri Xharra “ Disa emërtime gjeografike si Nishi , Shtipi ,Ohri iu erdhën Sllavëve nga goja e arbanasve, e cila ndoshta kishte mundur të paraqes mundësinë që shqiptarët të kenë jetuar në lokalitetet e përmendura që para ardhjes së Sllavëve. Ky paragraf u-botua bashke me nje interviste dhe fotografi te Faikut, ne te perjaveshmen “Time” te New York’ut me date 18 Maj, 1942. Qyteti, i famshëm dhe historik kujtimesh dhe luftëtarësh të vjetër shqiptarë, është më i forti, më i madhi, më i bukuri dhe më i shëndetshmi nga të gjitha qytetet e Shqipërisë aktuale. Nga Vermoshi në Dhërmi, Shqipëria ofron bukuri natyrore të veçanta, shumë pak të eksploruara. E në fakt, peisazhet që fal Pogradeci në vjeshtë janë të pakrahasueshme, me një bukuri mahnitëse dhe elemetë që të bëjnë të marrësh. Salavati dhe selami qoftë mbi Pejgamberin s. Apolonia, ''Qyteti i Diellit" Dikur këtu niste një nga rrugët më të rëndësishme që lidhte Perëndimin me Lindjen, apo Romën me Kostandinopolisin. Shiu solli jo pak probleme në qarkullimin e mjeteve por edhe në lëvizjen e kalimtarëve. Korça e serenatave, Korça e dashurisë, Korça e Artit ose Parisi i Vogël ka qenë gjithnjë e hapur me botën, drejt perëndimit… Shumë korçarë emigruan herët në Amerikë, por edhe shumë atdhetarë e intelektualë më herët, në Turqi e Ballkan. Diku aty afër, në të majtë të rrugës ndodhej qyteti Saratoga Springs, ku janë krijuar për herë të parë shipset e patates. Shkodra është qyteti i vetëm në Shqipëri që ka ndërtesat më të nevojshme për sovranin, për zyrat e shtetit, për ushtrinë kombëtare. Nga emri i këtij fisi ilir vjen edhe emri i vendit, Shqipëri. Shpesh qyteti i Korçës i ka tërhequr turistë për shkak të bukurisë dhe traditave të tyre. Ndaj dhe të vetmit që e eksplorojnë Vithkuqin janë turistët rastësorë apo vizitorët e rrallë. Aurenc Bebja*, Francë zbardh një fakt shumë domethënës që ka lidhje me […]. Ohri, qyteti i dritës Lajmëtari Shqip at Reportazhe - 15 hours ago Fahri Xharra " Disa emërtime gjeografike si Nishi , Shtipi ,Ohri iu erdhën Sllavëve nga goja e arbanasve, e cila ndoshta kishte mundur të paraqes mundësinë që shqiptarët të kenë jetuar në lokalitetet e përmendura që para ardhjes së Sllavëve. Ç m i mi 2 0 l e k ë. por per mua libri asht shoki im i vetum i cili kurr nuk me genjen,nuk me le vetem,i cili me ngushllon qdo her,i cili me jep dituri dhe fitoj dituri prej tij,i cili asnjeher nuk meqon ne rrug te gabuar,nuk kerkon asgje prej meje por vetem me jep,i cili me tregon qka ndodh rreth botes dhe i cili nuk me hidhrohet e as nuk. Syri i Kaltër është një nga fenomenet natyrore unike në Shqipëri. Qyteti i korçës, qyteti simbol i juglindjes shqiptare. Sistemi i kullimit - Qyteti i Korçës aktualisht është i lidhur me një sistem të integruar ujërash të zeza dhe kullimi nëpërmjet tubacioneve të konsoliduara, pa pasur sistem veçmas për ujërat e zeza dhe veçmas për kullimin. Publikohet historia e panjohur të Mihal Cikos me origjinë nga qyteti i Korçës, që në vitet e para të shekullit të kaluar së bashku me familjen e tij emigroi në Bukuresht ku pasi u diploma në Akademinë e Arteve të Bukura të atij qyteti, për disa kohë drejtoi korin “Lira” që kishte ngritur Shoqëria Patriotike e Kolonisë Shqiptare të Bukureshit, duke bashkëpunuar ngushtë. Qyteti i Gjirokastrës ka protokolle binjakëzimi me Bashkine e Potencës (Itali) si dhe me qytetin e Grottammarës. Çdo gjë rreth Korçës e ke këtu. - Bukuri! Si trimat e vrave. Korça e serenatave, Korça e dashurisë, Korça e Artit ose Parisi i Vogël ka qenë gjithnjë e hapur me botën, drejt perëndimit… Shumë korçarë emigruan herët në Amerikë, por edhe shumë atdhetarë e intelektualë më herët, në Turqi e Ballkan. Qyteti i Bilishtit është qyteti më juglindor is Shqipërisë. Preket edhe qyteti i Korçës nga Coronavirusi, duke e zgjeruar tashmë hartën e përhapjes së virusit që ka prekur vendin tonë. Qyteti ka ndryshuar vendbanim, nga origjinat e shenjta, shenjtërorja e Asclepius, teatër, koloni romake, planifikimi romak i qytetit, pallati triconch, pagëzimorja dhe në fillim i krishterë të Butrint, porta për në Butrint, Kishat e Butrintit, fortifikimet e hershme, Muzeu Butrint. Oh dy të bukura janë bari-e I lumi, lumi unë, o sa bukuri-e. Në audio dëgjohet muzika e lartë dhe shoferi që thotë 'Po ik ore ç'ke me mua?' Ndërsa personi tjetër që ndodhet në makinë dëgjohet të thotë "filmoje mo filmoje'. 19-të për orën e parë. Dardha ofron një klimë shumë të shëndetshme e ajër të pastër. E kanë quajtur Qyteti i serenatave, Qyteti i dashurisë, Qyteti i Artit, Qyteti i birrës, Vendi i kërnackave, Parisi i Vogël, e po të kërkosh, gjen plot epitete të tjera që cilësojnë vlerat e saj por edhe karakteristikat se përse duhet vizituar një qytet si Korça. Lugina e lartë e Thethit, një nga zonat më të veçanta të këtyre alpeve, ndodhet 750 deri 950 m mbi nivelin. Në këtë iftar ishin të ftuar edhe përfaqësues të religjioneve të tjera,ku mes tjerash ishte i ftuar edhe kleriku i kishës. Qyteti përbëhet nga tre pjesë: Gorica, Mangalemi dhe pjesa e banuar brenda fortesës që njihet si Kalaja. 20 km në juglindje të Korçës, në një lartësi 1 344 m, Dardha ofron një klimë shumë të shëndetshme e ajër të pastër. Banda frymore e këtij qyteti, fëmijët e shkollës "Tefta Tashko Koço", Koço Qendro, "kopraci" i famshëm korçar, e regjisori Dhimiter Orgocka, ishin disa prej luleve të buqetës së urimit. Shtesen me te madhe te familjeve e ka rrethi i Korces me 858. (viti 296 B. Gjatë këtij viti, turistët mund të shkojnë për të vizituar vendin e quajtur Savin Kuk ose Liqenit të Zi me anë të motorëve të borës. Por edhe plazhi më i madh i pandërprerë i Shqipërisë, Borshi, 7 km i gjatë, përbën një pamje mjaft të bukur. Berati vërtet nuk është qytet bregdetar, por ka një numër të madh monumentesh kulturore që janë pjesë e Trashëgiminë Kulturore Botërore. Kishat e Beratit eshte nje togfjalesh qe degjohet shpesh neper. por per mua libri asht shoki im i vetum i cili kurr nuk me genjen,nuk me le vetem,i cili me ngushllon qdo her,i cili me jep dituri dhe fitoj dituri prej tij,i cili asnjeher nuk meqon ne rrug te gabuar,nuk kerkon asgje prej meje por vetem me jep,i cili me tregon qka ndodh rreth botes dhe i cili nuk me hidhrohet e as nuk. 2 në thellësi 30 km dhe me epiqendër 12 km në Veri të Korçës. Dhe, burri i vjetër, kalon disa gjëra, por me një zë të shtruar që të bën pjesë. Issuu company logo. Forum i Korçarëve për Korçën. Saranda është një pikë mjaft e frekuentuar edhe nga turistët evro- pianë dhe ndërkombëtarë që vijnë nga Kor- fuzi, i cili ndodhet vetëm 9 km larg ishullit. Është mëkat të. Ateher un quhem dolores shkembi jam 17 vjet jam nga qyteti i korces, pasioni per moden m sak per skenen ka qen qe e vogel sepse e adhuroj skenen per here t pare kam dal n moshen 5 vjecare n teatrin e korces m baletin si balerin t cilen e kam cazhduar deri n klasen e 8 m pas kam patur shum kerkesa per t mar pjes n miss por nuk kam pranuar sepse isha m e vogel prinderit kishin frik dhe kur m. Kush ka kohë dhe mundësi, nuk ka pse të mos i vizitojë dhe t'i shijojë, përpara se të mahnitet me bukuritë e botës. Gjithashtu, të moshuarve do t'u ofrohet kafe, çaj. Apolonia është qyteti antik në Shqipëri ndër më të mëdhenjtë në pellgun e Adriatikut dhe më i përmenduri ndër 30 qytetet e tjera, me të njëjtin emër, të kohës antike. Shaban Murati. "MIK" lindi si ide e inkurajuar nga sopranoja Inva Mula. Në kuadrin e organizimit të aktiviteteve letrare, Galaktika Poetike “ATUNIS” shpall çmimet letrare “Frang Bardhi – 2015” për Konkursin Ndërkombëtar të Tregimit të Shkurtër. Qyteti i fortifikuar dhe i quajtur Antipatrea nga Polibio në vitin 216 para Krishtit. Turizmi Qytetar Qyteti I Korcs Ndrtuar mbi renoja Ilire,qyteti I Korcs ndodhet n ultsirn e maleve t Moravs n lartsin 896 m. T'ep fuqi dhe lumturi! …. Nga studimet e plota të arkeologut Neritan Ceka në botimin “Qyteti Ilir i Selcës së Poshtme”, përshkruhet gjithashtu edhe për pjesët e kalasë, rrënojat e së cilës gjenden në pjesën e sipërme të kodrës, si dhe gjetjeve të pasura arkeologjike që përfshijnë vitet 2700-2100 para Krishtit, duke vijuar deri në vitet 480-570. E kanë quajtur Qyteti i serenatave, Qyteti i dashurisë, Qyteti i Artit, Qyteti i birrës, Vendi i kërnackave, Parisi i Vogël, e po të kërkosh, gjen plot epitete të tjera që cilësojnë vlerat e saj por edhe karakteristikat se përse duhet vizituar një qytet si Korça. Berati është i pozicionuar 120 km larg nga Tirana. Ky paragraf u-botua bashke me nje interviste dhe fotografi te Faikut, ne te perjaveshmen “Time” te New York’ut me date 18 Maj, 1942. Videoja e publikuar nga. Ateher un quhem dolores shkembi jam 17 vjet jam nga qyteti i korces, pasioni per moden m sak per skenen ka qen qe e vogel sepse e adhuroj skenen per here t pare kam dal n moshen 5 vjecare n teatrin e korces m baletin si balerin t cilen e kam cazhduar deri n klasen e 8 m pas kam patur shum kerkesa per t mar pjes n miss por nuk kam pranuar sepse isha m e vogel prinderit kishin frik dhe kur m. Kjo më ka bërë të ndihem jashtëzakonisht mirë. Our community is built on the belief that poetry is a powerful form of creative self expression and that each person deserves to share their own personal message with the world. Ajo është nga Karaibet, por ka një jetë të tërë që jeton në qytetin e Korçës së bashku me familjen e saj. Edhe pse vitet ikin shpejt, Eli mbetet po me të njëjtën bukuri. 50+ videos Play all Mix - KORÇA qyteti i ëndrrave - Ermira Kola YouTube Akustika - Arapka & Të të them je lule - Duration: 5:55. Imagjinata e njerëzve këtu është pak e habitshme. Thethi gjendet në mes të Alpeve me një bukuri mahnitëse, në Veri të Shqipërisë, shtatëdhjetë kilometra nga qyteti i Shkodrës, i mbrojtur nga tre malet Radohima, Sheniku, Papluku, me lartësi mbi 2500m mbi nivelin e detit. Nga Vermoshi në Konispol, Shqipëria ofron bukuri natyrore të veçanta, shumë pak të eksploruara. Bej te ditur qe jam i vetmi ne shqiperi si mesues dhe trajner,me 46 ndeshje nderkombetare 20 prej tyre me Ekipin kombetar qe marr kete pension. Diku aty afër, në të majtë të rrugës ndodhej qyteti Saratoga Springs, ku janë krijuar për herë të parë shipset e patates. Nimeti ka ngelur i befasur, katër ditë më parë, vizitoi Korçën, qyteti që shtrihet në juglindje të vendit. Në kuadër të operacionit ‘’Koordinimi’’ nga policia e Shqipërisë, është arrestuar L. Pellgu i Korçës ka një lartësi mesatare prej 850m mbi nivelin e detit, me gjërësi 16 km nga perëndimi në lindje dhe me gjatësi 35 km nga jugu në veri, dhe zë një sipërfaqe prej 300km2. Qe dhe në muzikë i talentuar. Shpesh qyteti i Korçës i ka tërhequr turistë për shkak të bukurisë dhe traditave të tyre. Gjatë viteve 1911-1914 në ShBA mbërritën 1528 shqiptarë, ndërsa në vitet 1915 deri 1919 numri i tyre bie. Ata që vinin nga fshatrat përreth Mborjes e njihnin si "lumi i Mborjes", sepse lumi kalonte edhe aty. festaebirres. Objekti i kultit shpallur monument kulture do të ketë afreske të Mekës dhe MedinësXhamia-muze e Korçës, e njohur me emrin e njeriut që nëpërmjet ndërtimit të saj i dha fillesat e para qytetit, Iljaz bej Mirahorit, ka nisur të restaurohet plotësisht. Gjirokastra është qyteti i festivale folklorike kombëtare prej vitit 1968. Iscriviti a Facebook per connetterti con Dritan Tano Lamaj e altre persone che potresti conoscere. Apolonia është qyteti antik në Shqipëri ndër më të mëdhenjtë në pellgun e Adriatikut dhe më i përmenduri ndër 30 qytetet e tjera, me të njëjtin emër, të kohës antike. Madje mbi to është ngritur në kohët e vona ura ekzistuese. Por prap sot jan’ disa qi edhe s’kuptojnë I gjuhës ç’asht përparimi; Tuj ndrrue gjuhën t’falitunit mendojnë, Se vjen qytetënimi. Nga qyteti prej letre (1) Një dashuri e tillë (1) Një gramatikë e Mërgimit – në dy gjuhë „të huaja” (1) Një zë nga Poradeci i përhershëm (1) Nobel Prize for Literature (1) noWords (1) onLine (2) Pa zë (1) Panairi i Librit - Leipzig 2018 (1) Pengje / plehëra / lule (1) Pika që qan (1) Poezi/i (1) Pogradec (4) Press (1. Si mund ta quajme të vogël Drilonin, një perlë tjetër kjo, vetëm pak kilometra larg nga qyteti i Pogradecit. Berati vërtet nuk është qytet bregdetar, por ka një numër të madh monumentesh kulturore që janë pjesë e Trashëgiminë Kulturore Botërore. Ket gjuh’ plot bukuri; Qi ne t’mjerve na e çon gjith zemrën pesh’ N’dhe t’huej lark tuj e ndi. Ne fund te vitit 2008 popullsia e rrethit te Korces arriti ne 200626 banore ,prej te cileve 92690 banore ose 46. Çfarë përmban më konkretisht ky telegram ?. Atë e drejtonte një mësuese trimëreshë, mjaft e aftë dhe aq entuziaste, sa meritonte vlerësimet më të larta. Me shtëpitë e vogla të ndërtuara buzë ujit, në shpinën e një kodre jo shumë të lartë, me rrugica të vogla e të …. ,por ka edhe natyrë të mrekullueshme përqark në të gjithë zonën. Forum i Korçarëve për Korçën. Në fakt njerëzit hanë mish. Këtyre iu bashkuan edhe shumë miq të tyre nga qyteti i Margëlliçit e fshatrat si Vola, Nista, Mazrreku, Karbunari, Vrastova, Arpica etj. Syri i Kaltër është një nga fenomenet natyrore unike në Shqipëri. U shembën shtëp. Ndihej atmosfera në çdo familje të krishterë, dhe çdo person që takoje në ambientet e kishës të krijonte ndjesinë se përjetonte thellë faktin e trupëzimit të Perëndisë. Qyteti historik i Krujës ndodhet 32 km larg Tiranës. Atë ditë qyteti muze ishte zbukuruar, jo aq shumë nga rekuizita speciale e kampionatit, por sidomos nga lëvizja dinamike e të ardhurve me rastin e kampionatit. Preket edhe qyteti i Korçës nga Coronavirusi, duke e zgjeruar tashmë hartën e përhapjes së virusit që ka prekur vendin tonë. Kur isha në vitin e parë të gjimnazit i pata thënë po një djali dhe e lamë të takohemi në mbremje tek hyrja e pallatit të tij. "Rrefenja nga Amerika" - Pellumb Kulla - Letersia Shqiptare. Nga veriu qyteti Delvinë kufizohet me Lefterhorin e Kakodhiqin, nga jugu me Vllahatin e Kostarin, nga lindja me Kakodhiqin, nga perëndimi me Rusanin. Si mund ta quajme të vogël Drilonin, një perlë tjetër kjo, vetëm pak kilometra larg nga qyteti i Pogradecit. Uji-i tyre që të ngjall, Si dhe pamjet e ç'do këndi. Rekordin e mban zona e Vlorës …. S, 31 vjeçar, nga qyteti i Gjilanit, për veprën penale ''Mashtrim''. Qetësi në Kapshticë, gatishmëri për rritjen e fluksit. Violeta Murati/ DardhëDihet që vizitori i parë që mbërrin në Dardhë do të kërkojë lakror. pirro loli primo shllaku kosova saga e ballkanit. E gjendur mes maleve dhe detit, Shqipëria është një vend ku mund të ngelesh pa mend nga kultura dhe. Qyteti me dendësinë më të madhe të rrjetit rrugor është ai i Korçës me 29. Ai është i vendosur në lindje të luginës së Devollit, rreth 880-970m mbi nivelin e detit në një reliev kodrinor i cili zgjatet nga shtrati i lumit Devoll deri në kodrat e Kokogllavës mbi qytet dhe mbulon një sipërfaqe prej 1. Kush nuk eshte ai qe nuk ka enderruar te shetise neper rruget buze Senes, apo te ngjitet ne Tour Eiffel, te shohe Harkun e Triumfit apo te humbase neper rruget me kalldreme te qytetit te. T’ep fuqi dhe lumturi! …. Gjithashtu, të moshuarve do t'u ofrohet kafe, çaj. Kryeqyteti: Tirana Heroi Kombëtar: Gjergj Kastrioti "Skëndërbeu", ishte i pari që u deklarua "Athleta Kristi" nga Vatikani, për 25 vitet e sukseshme të rezistencës së tij ndaj otomanëve. Shkodra është qyteti i vetëm në Shqipëri që ka ndërtesat më të nevojshme për sovranin, për zyrat e shtetit, për ushtrinë kombëtare. E enjte, 28 janar 1931, ora 07. Emin Pasha që ishte vali në Janinë, nisi trupat në drejtim të Gjirokastres. Shtatëdhjetë kilometra nga qyteti i Shkodrës, i mbrojtur nga tri malet, Radohima, Sheniku, Papluku, me lartësi mbi 2500 metra mbi nivelin e detit, shtrihet lugina e lartë e Thethit, një nga zonat më të. Berati është një qendër e rëndësishme kulturore dhe historike që rezervon bukuri të shumta. Alfredoja ishte më i madhi. Po në bregdetin Jon, por më në veri, ndodhet qyteti i vogël i Himarës, nga i cili mund të shihet ishulli grek i Korfuzit. Emigrantët e parë që ishin largur rreth viteve 1850, në fundshekull filluan të ktheheshin. *Ideja e krijimit të një qyteti, vërtet që u kishte futur frikën fshatarëve, të cilët duke dëgjuar tërë kërshëri fjalët e kryeplakut, u sollën njësoj si Gjon Zaveri, nëse e mbani mend fragmentin:-Në panoramën e qytetit, Spasse shfaq dhe një fotografi të plotë të veprimeve të bashkëmoshatërëve të Gjonit. Voskopoja ndodhet vetëm 18 kilometra larg nga qyteti i Korçës dhe për të shkuar atje nuk ka asnjë pengesë. ATSH është anëtare me të drejta të plota e EANA-s. Syri i Kaltër është një nga fenomenet natyrore unike në Shqipëri. Brenda territorit të vogël të Shqipërisë gjendet edhe një bregdet i ulët, me laguna, plazhe të gjera dhe delta lumore, por edhe një bregdet shkëmbor, ku gjen edhe fjorde, ndonëse te ne nuk ka hyrë kjo fjalë, gjire shkëmbore me shpella të bukura e bukuri të. Që të mbushin plot me mall! Faqet verdha, faqet bardha. Pazari i Korçës mbetet një bukuri e veçantë për këtë qytet. 44,395 likes · 18,938 talking about this · 41 were here. PO ai nëvitin 1824, Thesprotos dhç Psalidas, 14: „ Oi Kai Bkåxot". Një material i prezantuar në Dars (Klos), Mat - Albania, hedh dritë jo vetëm për një nga përçapjet më legjitime, jo vetëm të shkodranëve por krejtkujt që ka dasht me pa dhe me ndigju zashëm dhe dinjitoz zanin e Shqipërisë në arenën ndërkombëtare. Për të shijuar plotësisht një ditë në këtë qytet, kemi vendosur të ndajmë me ju sugjerimet tona për ndalesat që duhet të bëni. Kush ka kohë dhe mundësi, nuk ka pse të mos i vizitojë dhe t’i shijojë, përpara se të mahnitet me bukuritë e botës, përcjell albinfo. Berati vërtet nuk është qytet bregdetar, por ka një numër të madh monumentesh kulturore që janë pjesë e Trashëgiminë Kulturore Botërore. Ç’pamje ka oborri yt imagjinar? Oborri im nuk është imagjinar në këtë rast. Durrësi, qyteti që bashkëjeton mes antikitetit dhe modernitetit është një thesar që asnjëherë nuk lodhesh së eksploruari, jo vetëm në aspektin historik, por edhe në turizëm e kulturë. ,por ka edhe natyre te mrekullueshme perqark ne te gjithe zonen. Eglantina Mandia,ka lindur ne Tirane, 1936. Lumi e shoqëron deri tek këmbët e urave të shumta që kanë historitë e tyre, të gurta apo histori dashurie të vendosura në dryna shumë, për të kërkuar dashuri të përjetshme. Gjatë viteve 1911-1914 në ShBA mbërritën 1528 shqiptarë, ndërsa në vitet 1915 deri 1919 numri i tyre bie. Bashkia e Korcës www. Nga Vermoshi në Dhërmi, Shqipëria ofron bukuri natyrore të veçanta, pak të eksploruara. Kemi shumë livadhe të bukura dhe të mbuluara me pemë. Berati është i pozicionuar 120 km larg nga Tirana. “shqiperia ne fokus”. Nga Fatime Mënalla Historia duhet të ketë përqendruar këtu drama dhe tragjedi. Çelni e dilni si përhera, Çelni, moj gonxhe trëndafili, Me dyzen po vjen vera, Me dyzen po k'ndon bilbili. Kush ka kohë dhe mundësi, nuk ka pse të mos i vizitojë dhe t’i shijojë, përpara se të mahnitet me bukuritë e botës, shkruan dita. Nga Vermoshi në Dhërmi, Shqipëria ofron bukuri natyrore të veçanta, shumë pak të eksploruara. T'ep fuqi dhe lumturi! …. Pasi lamë nga e djathta autostradën 87, vazhduam rrugën e cila kalonte rrëzë maleve, anës disa përrenjëve dhe lumenjëve me ujë të. Por për qytetin e serenatave duket se ka sjellë bukuri magjepsëse. Lini, fshati i vogël buzë liqenit të Ohrit, 22 km nga qyteti i Pogradecit, me një bukuri të rrallë dhe peizazh mahnitës është gati të presë turistët për sezonin e ri turistik. Ne krahinen e Korces, vepronin cetat e Themistokli Germenjit dhe Sali Butkes. Ky është emri i parë i qytetit. Prej ditësh qyteti i Korçës po lëkundjet nga tërmete të njëpasnjëshme. Nga spitali i Korçës bëjnë me dije se bëhet fjalë për një 30-vjeçar dhe dy të moshuar. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2, etj. Motra e tij më e vogël, pikërisht […]. festaebirres. Ata u vendosën në një dhomë, në katin e parë të fjetores. Fshati Pohum,fshati më i vjetër i Strugës, një bukuri e rrallë (FOTO) June 9, 2018 Nga ura e Naser Hanit në Strugë, çifti shqiptar shijon ditët e para të martesës (FOTO). Lini, fshati i vogël buzë liqenit të Ohrit, 22 km nga qyteti i Pogradecit, me një bukuri të rrallë dhe peizazh mahnitës është gati të presë turistët për sezonin e ri turistik. Korces, ne menyre qe ta fusnin Greqine ne lufte me Turqine dhe ta deklaronin Epirin toke Shqiptare duke minuar Megali Idene Greke per ate zone. Tiranë, 3 maj – Shqipëria, që ndodhet në pjesën perëndimore të gadishullit Ballkanik, me klimë bregdetare dhe malore, ka nisur të tërheqë gjithnjë e më shumë interesin si një destinacion i preferuar për turistët e huaj. Fotot i kemi marrë nga Instagrami i deputetit të PS-së, Niko Pelshi, dikur kryebashkiak i Korçës, por që kurrë s'iu nda shpirti nga qyteti i tij, megjithë postet e larta në qeverinë Rama 1 e Rama 2. es Ju duket e çuditshme? Atëherë tregohu i vëmendshëm! Tirana është jo vetëm kryeqyteti i Shqipërisë, është gjithashtu edhe qendra e saj nevralgjike, aty ku. Edcioni i 11-te i Miss Shqiperise kurorezoi. Fieri është një qytet në Shqipërinë e jugut rrethit të Fierit. Ishte moti 1952 dhe nxjerrja e naftës në Kuçovë, e cila prej një viti njihej me emrin e ri Qyteti Stalin, u ndërpre. Ajo që ka të plazmuar më shumë kujtesën e njerëzve për imazhin e saj, është viti 1997, kur u bë një nga betejat më. U zgjodh një qeveri e përkohshme me 14 anëtarë. Ne tani do ta mbiquajmë edhe "qyteti i vjeshtës", për shkak të votimeve të shumta që mori në sondazhin e revistës Travel, se cili ishte qyteti me vjeshtën më të bukur në Shqipëri. Historia e dy të moshuarve nga qyteti i Korçës, që u lanë në mëshirë të fatit nga dy fëmijët e tyrë revoltoi mbarë opinionin publik. Instituti i Edukimit, Trashëgimisë dhe Turizmit Home. 2 % ne qytetet Korce dhe Maliq dhe 107936 banore,ose 53. Si rrjedhojë e të gjithëve këtyre faktorëve, është e vështirë të gjesh numrin e saktë të emigranteve shqiptarë që u vendosën në Amerike në dhjetëvjeçarin e parë të shek. Edhe për shkak të pozitës gjeografik. Në audio dëgjohet muzika e lartë dhe shoferi që thotë 'Po ik ore ç'ke me mua?' Ndërsa personi tjetër që ndodhet në makinë dëgjohet të thotë "filmoje mo filmoje'. Kush ka kohë dhe mundësi, nuk ka pse të mos i vizitojë dhe t’i shijojë, përpara se të mahnitet me bukuritë e botës, shkruan dita. Hëna që shkëlqën lartë në qiell i jep një panormaë më të bukur këtij qyteti i cili pavarëshit ndërtesave të larta duke mjaft i “qetë” në një mbrëmje të tillë. Në të dyja anët e lumit banojnë kozakë, një popullsi autoktone, luftarake dhe e lashtë, sa vetë këta troje. Pashë një qytet me tepër bukuri Rreth e rreth me male e kodra Me lum e liqen Një kënaqësi Të fort’ njeriu ndjen. Këto pllaka përmbajnë në vetvete, jo vetëm një vlerë të madhe kulturore të këtij qyteti të quajtur qyteti i kulturës, por edhe një punë të shkëlqyer atdhetare të bërë në ato vite të një errësire të madhe, kur mungonte edhe buka, por jo kënga. Pazari i Korçës Pazari i Korçës është pa dyshim mrekullia që mahnit në çdo kohë vizitorët. FILMI "ZONJA NGA QYTETI" Vetëm në një rast, kur një bukuri e rrallë korçare dëgjoi se i këndonin poshtë dritares serenatë me pllaka gramafoni, doli dhe hodhi kovën me ujë mbi kokën e atij që kishte kurdisur veglën muzikore", na rrëfen dëshmitë e qytetarisë Vangjush Ziko. Nga Aurenc Bebja*, Francë. SHQIPERIA TURISTIKE Shqipëria është një tokë e mbushur plot surpriza dhe e aftë për të mahnitur edhe turistin më skeptik. Shqipëria është një tokë e mbushur plot surpriza dhe e aftë për të mahnitur edhe turistin më skeptik. Naim Frashëri lindi më 25 maj 1846 në Frashër të Përmetit; vdiq më 20 tetor 1900 në lagjen Erenqoj të Stambollit, ku edhe u varros. Kulla e sahatit të Korçës me Europën që para ngritjes së flamurit Korçë- Pas largimit nga qyteti i Korçës i kryeministrit Edi Rama, rrjetet sociale u përfshinë në shpërndarjen e një lajmi të vetëm: Kryeministri kishte thënë: "Do të ngrehim kullën e sahatit të Korçës". Kellian Daniel, tashmë 23-vjeç, ka lindur në Santa Lucia, një ishull pranë Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe së bashku me familjen e saj që në vitin 1995 jetojnë në qytetin e serenatave. Në vitin 1989 u festua 2400-vjetori i themelimit të këtij qyteti. Ende sot, Ura Vajgurore është kaotike sa i përket konceptit urban. Sportet dimërore, sidomos skitë, tërheqin turistë të apasionuar pas tyre. Motra e tij më e vogël, pikërisht […]. / Tiranapost. Keto dite, diten kur mbushi 90 vjet (5 shtator 1917 - 5 shtator 2007), vdiq plaka me e vjeter e Bukureshtit, Leni Shuka. Bulevardi i Korces, Korçë, Albania. Lule-shtruar bukuri, Erë pylli të qëruar: Në qofsh plak të bën të ri Ke burime shkumbë-ergjëndi. Shqiptarët nëpër botë. Mbetet një dashuri në çdo aspekt. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2, etj. Në qytetin verior prej shekujsh ka jetuar një popull artist që çdo gjë e ka bërë këngë, domethënë e ka bërë të pavdekëshme. Qyteti i fortifikuar dhe i quajtur Antipatrea nga Polibio në vitin 216 para Krishtit. Cen Cenaj, nga Kukësi. Qyteti u bë i rëndësishëm në gjysmën e dytë të shekullit të nëntëmbëdhjetë, kur bijtë e Korçës emigruan në Rumani, Bullgari, Egjipt dhe Greqi. "Është e pafalshme që ta lëmë serenatën në harresë, edhe pse kjo gjini muzikore e spikatur vetëm në Korçë tashmë e ka mbyllur. Aurora ose Rora siç i thërrisnin me përkëdheli mikeshat, ishte mjaft e qeshur dhe me sens humori të spikatur. Gropa e Kolonjes, mbi 1000 m mbi nivelin e detit, shtrihet ne jug te fushegropes se Korces. Zbukurime me letra dhe njoftime per prona ne shitje, trualli ose toke bujqesore si dhe truall per shitje ne tirane 1 ari sa metra katror i ka sa metra katror ka nje dylym shitje trualli ose toke shitet toke ne dhermi toke ne shitje ne durres roli i elementeve kimike ne organizem e mjedis wikipedia shitje toke ne sauk 1 dylym sa metra katror eshte travazol krem perdorimi. 20 km në juglindje të Korçës, në një lartësi 1 344 m, Dardha ofron një klimë shumë të shëndetshme e ajër të pastër. S, 31 vjeçar, nga qyteti i Gjilanit, për veprën penale ''Mashtrim''. Ky rrjet eshte i hapur për të gjitha gratë dhe vajzat shqiptare! Për tu anëtarësuar,kembyer poezi,shkrime apo mendime,ju lutem dërgoni një mesazh në adresën [email protected] Elvis Naçi 247,920 views. Ndërsa sot ajo është e mbuluar me borë dhe duket si një "nuse" […]. Ka një bregdet shkëmbor me bukuri të mëdha, ku mund të zhvillohet me sukses turizmi. Pikerisht 25 vjet me pare,me 16 qershor 1990,Qyteti i Shkodrës,eshte bere dëshmitar i nje tmerri te vertete kur Dega e Brendshme e Shkodres,terrorizoi qytetaret duke ekspozuar rrugeve trupin e pajete te Pellumb Pellumbit,qe e kishin vendosur mbi karrocerinë e gazit te Deges me sponda të hapura!Mbi karrocerine e hapur. Qyteti i Korçës është sot një ndër më të bukurit e Shqipërisë, ku turizmi po zhvillohet me shpejtësi. Pas shkarkimit nga vettingu të drejtuesit prokurorisë përmet dhe pezullimit të drejtuesit të prokurorisë së apelit shkodër, klp ka bërë zëvëndësimet. Pogradeci ndodhet në juglindje të Republikës shqiptare, është kryeqendra e rrethit të Pogradecit dhe bënë pjesë të qarkut të Korçës. Nga Vermoshi në Dhërmi, Shqipëria ofron bukuri natyrore të veçanta, shumë pak të eksploruara. Nuk mund të thuhet e vogël as për Voskopojën me kishat e saj, që vizitohen nga gjithë të huajt që vijnë në Shqipëri, dhe as për Vithkuqin që të shfaq pamje të ralla që të mbeten gjatë në mendje. Ruajtja e arkitekturës dhe kombinimi i gjithçkaje e bën zonën më të frekuentuar. Ne periudhen e Luftes se Pare Boterore qyteti u pushtua nga trupat franceze dhe ne kete kohe u shpall “ Krahina Autonome e Korçes”. Vizitës së qyetit të Krujës iu kushtua tërë paradita dhe mesdita, duke u qmallur me at bukuri natyrore dhe begati historike kombëtare. Rrënojat e qytetit antik ndodhen në një kodër, 600 metra mbi nivelin e detit. Qyteti i Korces ka 86443 banore ose 43. Një studente i ka dhënë fund jetës duke u hedhur nga kati i katërt i konviktit. Dardha është një fshat malor midis maleve e pyjeve, një bukuri e rrallë natyrore, në një lartësi 1 344 m. Disa kulla vrojtimi ishin ndërtuar mbi këto mure. Qyteti i vjetër i Himarës Po në bregdetin Jon, por më në veri, ndodhet qyteti i vogël i Himarës, nga i cili mund të shihet ishulli grek i Korfuzit. Natyrë e mrekullueshme, ajër i pastër, ushqim karakteristik, shtëpi të bukura, mikpritje. Qyteti i Shkodrës që pat afër pesëdhetë meshtarë, një privilegj ky i madh, mbet mbas termetit të fortë me këto meshtarë: Atë Justin Rrota i paralizuem në shtrat, Atë Marin Sirdani, që provoi burgun. HISTORIA E POPULLIT SHQIPTAR Akademia Shqiptare e Shkencave - Shtëpia Botuese «TOEN A» Tiranë, 2002. Edhe këtë radhë qyteti i lashtë, i transformuar krejtësisht në vitet e Partisë, e priti udhëheqësin e shtrenjtë krahëhapur, me dashuri e besnikëri të pakufishme, ashtu siç e kishte pritur 17 vjet më parë, në tetor 1944 kur zbriti në krye të Komitetit Antifashist Nacionalçlirimtar nga betejat e përgjakshme me pushtuesit. 5 mm, që bien kryesisht në formë shiu në muajt tetor – nëntor, po. Nga Vermoshi në Dhërmi, Shqipëria ofron bukuri natyrore të veçanta, shumë pak të eksploruara. Shkodra është qyteti i vetëm në Shqipëri që ka ndërtesat më të nevojshme për sovranin, për zyrat e shtetit, për ushtrinë kombëtare. Në kuadër të operacionit ‘’Koordinimi’’ nga policia e Shqipërisë, është arrestuar L. E kur një individ ësht pajosur shumë më tepër nga shokët 'e tij, me këto veçori, kemi një gjeni që përfaqson për bukuri racën së cilës i përket. Në atë kohë, qyteti i Rostovit mbi Don numëronte një popullsi prej 1. Po ngrinin flamurin. Preket edhe qyteti i Korçës nga Coronavirusi, duke e zgjeruar tashmë hartën e përhapjes së virusit që ka prekur vendin tonë. Po bajshin mriz o nën nji hije Lum, lumi unë, o sa bukuri-e. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2, etj. Apolonia është qyteti antik në Shqipëri ndër më të mëdhenjtë në pellgun e Adriatikut dhe më i përmenduri ndër 30 qytetet e tjera, me të njëjtin emër, të kohës antike. Dardha është një fshat malor midis maleve e pyjeve, një bukuri e rrallë natyrore. Përveç pjesës së lartë dhe të lashtë të Himarës, ekziston një pjesë tjetër e ulët me shëtitore, që është bërë një nga qytetet më të këndshme bregdetare në rivierë. Cen Cenaj, nga Kukësi. vallja e korces kercehet nga emigrantet shqiptare ne qytetin parma te italise 10 mars ,2019. Qyteti Warren ishte edhe vendi ku do drekonim në Olive Garden, një nga restorantet më të mira italiane. një bukuri e rrallë natyrore. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2, etj. Tendenca per dyndje pati edhe gjate kesaj kohe, por korcaret i ruajten arritjet, me qendrese e me xhelozi. Shqipëria është një tokë e mbushur plot surpriza dhe e aftë për të mahnitur edhe turistin më skeptik. Edcioni i 11-te i Miss Shqiperise kurorezoi. Ndërsa ajo që i ka dhënë famë botërore qytetit të Ohrit me rreth 45 mijë banorë janë perlat e Ohrit. Nuk kishte mbetur më asgjë dhe jetesa aty ishte bërë krejt e pamundur. Hasko Gjithmonë kam udhëtuar me një ndjesi befje dhe sensacioni shpirtëror drejt Korçës, jo vetëm për shkak të miqve të shumtë që kam këtu, por dhe për shkak të jehonave që më vijnë në vesh e…. Gjykata e rrethit vendosi këtë masë dënimi për shtetasin Arben Dautllari, nga fshati Sovjan. Ky është vendi ku bluja e përhershme e pasqyrës së ujit, e kuqja e ndezur e lindjes së diellit, gjelbërimi gjithëvjetor dhe njerëzit e dashur e punëtorë, të presin buzagaz për të kaluar disa ditë pushimi. Nga qyteti, për të mbërritur në Voskopojë udhëtuam rreth 20- 30 km. Sportet dimërore, sidomos skitë, tërheqin turistë të apasionuar pas tyre. Kosova ka 1001 arsye për t'u vizituar; është e pasur me bukuri natyrore, histori, çmimet janë të lira, njerëzit janë shumë miqësor dhe mbi të gjitha është vetëm 3 orë larg nga Tirana. Korça është një Zonjë e madhe me motra e vëllezër shumë. Projekt ne informatik regis a" power point" 1. Shiu as që e kishte ndërmend të pushonte. Sipas protokollit te 10 dhjetorit, qyteti i Korces, Bilishti, Kolonja, Opari dhe Gora, formonin nje krahine "autonome", qe do te administrohej nga shqiptaret, nen mbrojtjen e autoriteteve franceze. Në të vërtetë, ngulime të tjera arumunësh të kësaj krahine janë ngritur, në pozicione. Me vajza plot, si ujë i. (1) Nga Marsida T. Në kështjellë mblidhen çdo katër vjet grupe shqiptare popullore nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Italia dhe treva ku flitet shqip. Qyteti i Korçës është sot një ndër më të bukurit e Shqipërisë, ku turizmi po zhvillohet me shpejtësi. Pak para mesnate, teksa zhvillohej mesha me rastin e Krishtlindjeve në Korçë nisën edhe reshjet e para të dëborës, duke zbardhur fshatrat turistikë të saj dhe vetë qytetin juglindor. E gjendur mes maleve dhe detit, Shqipëria është një vend ku mund të ngelesh pa mend nga kultura dhe nga panoramat e saj natyrore. Qyteti i fortifikuar dhe i quajtur Antipatrea nga Polibio në vitin 216 para Krishtit. si sot, 72 vjet me pare, me nismen e pksh u themelua organizata e rinise komuniste te shqiperise. "MIK" lindi si ide e inkurajuar nga sopranoja Inva Mula. Ohri, qyteti i dritës Lajmëtari Shqip at Reportazhe - 15 hours ago Fahri Xharra " Disa emërtime gjeografike si Nishi , Shtipi ,Ohri iu erdhën Sllavëve nga goja e arbanasve, e cila ndoshta kishte mundur të paraqes mundësinë që shqiptarët të kenë jetuar në lokalitetet e përmendura që para ardhjes së Sllavëve. Përshkrimi i shek. Duke qenë një nga qytetet më të rëndësishme të mbretërisë ilire, u banua nga një tribu e madhe: Dasaretët "Tokat e këqija e shterpë, ku prodhim nuk ia vlen punën, duhen lënë të papunuara e shkretëtira ose të banuara vetëm nga të…. 00, jemi njoftuar se në lagjen nr. " (Bogumil Hrabak "Širenje…. Nën pushtimin osman Korça me emrin "Göricë" ishte sanxhak i vilajetit të Manastirit. Eshtë një qytet me interes të veçantë për arkitekturën e tij karakteristike. Qyteti nisi të lulëzojë pas bastisjes së Voskopojës nga osmanët në vitin 1788. PROJEKT NE INFORMATIKE TEMA: SHQIPERIA TURISTIKE REGISA 2. Lloji i tekstit: “Rruga e Moskës”. -Soprano dramatike. Pas shpalljes se pavaresise, Marigoja nuk u ndal se punuari per çeshtjen Shqiptare. Qyteti, i famshëm dhe historik kujtimesh dhe luftëtarësh të vjetër shqiptarë, është më i forti, më i madhi, më i bukuri dhe më i shëndetshmi nga të gjitha qytetet e Shqipërisë aktuale. Një 31-vjeçar nga Kosova i shpallur në kërkim për mashtrim në Vlorë, Fier, Tiranë e Elbasan është arrestuar në qytetin e Korçës. Shqiptarët nëpër botë. Motrat e Korçës janë Vjena, Roma, Londra, Praga. Ishte moti 1952 dhe nxjerrja e naftës në Kuçovë, e cila prej një viti njihej me emrin e ri Qyteti Stalin, u ndërpre. Është i pastër, shumë i pastër, më i pastri, me rrugë të drejta, të shtruara mirë dhe pa zagarë dhe plehra”. es Ju duket e çuditshme? Atëherë tregohu i vëmendshëm! Tirana është jo vetëm kryeqyteti i Shqipërisë, është gjithashtu edhe qendra e saj nevralgjike, aty ku. Convert documents to beautiful publications and share them worldwide. Durrësi, porti më i madh i vendit ndodhet 34 km larg Tiranës. Flamuri qe u ngrit ne Vlore, me 28 nentor 1912, nga Ismail Qemali, mendohet te jete qendisur nga ajo. Një tjetër bukuri natyrore që të bën përshtypje magjike në vendin tonë janë shkallët malore, si Shkalla e Tujanit në Tiranë apo Shkalla e Valit, në Val të Martaneshit, sa për të. Une patriote s'jam po Korcen e du shume se me lidhin shume gjona me te, kam jetuar ca vite, kam bo ca kopesht atje, kam bo klasen e pare atje, e kam shetitur te teren pellembe per pellembe (s'maj men asigjo se kam qene e vogel, maj men vetem njehre posten e kufirit dhe qenin maqedonas), kam miq te mi dhe te prinderve dhe per me shume se cdo gje adhuroj. Sistemi i kullimit - Qyteti i Korçës aktualisht është i lidhur me një sistem të integruar ujërash të zeza dhe kullimi nëpërmjet tubacioneve të konsoliduara, pa pasur sistem veçmas për ujërat e zeza dhe veçmas për kullimin. “Korça është një qytet i habitshëm. Qyteti, seli e qeveritarit, sot ka 8000 banorë… Qyteti, para vuajtjeve të luftës civile të vitit 1830, kishte 13000 banorë, gjë që duket edhe nga numri i shtëpive (1000) dhe i dyqaneve (727), prej të cilave tani shumica janë të zbrazura. Ky është vendi ku bluja e përhershme e pasqyrës së ujit, e kuqja e ndezur e lindjes së diellit, gjelbërimi gjithëvjetor dhe njerëzit e dashur e punëtorë, të presin buzagaz për të kaluar disa ditë pushimi. Por edhe plazhi më i madh i pandërprerë i Shqipërisë, Borshi, 7 km i gjatë, përbën një pamje mjaft të bukur. Reportazh nga: Besnik Bedollari Zereci, një ndër fshatrat me histori të lashtë dhe me pozitën gjeografike më të bukur në njësinë administrative Moglicë, pjesë e rrethit të Korçës. E kanë quajtur Qyteti i serenatave, Qyteti i dashurisë, Qyteti i Artit, Qyteti i birrës, Vendi i kërnackave, Parisi i Vogël, e po të kërkosh, gjen plot epitete të tjera që cilësojnë vlerat e saj por edhe karakteristikat se përse duhet vizituar një qytet si Korça. Shkodra është qyteti i vetëm në Shqipëri që ka ndërtesat më të nevojshme për sovranin, për zyrat e shtetit, për ushtrinë kombëtare. Mihallaq Nole, nga Drenova e rrethit të Korçës. Aurora ose Rora siç i thërrisnin me përkëdheli mikeshat, ishte mjaft e qeshur dhe me sens humori të spikatur. Nga spitali i Korçës bëjnë me dije se bëhet fjalë për një 30-vjeçar dhe dy të moshuar. Ndaj dhe të vetmit që e eksplorojnë Vithkuqin janë turistët rastësorë apo vizitorët e rrallë. Qyteti i "nje mbi nje dritareve" ju shtua Listes se Pasurive Boterore, por me nje specifike sikunder edhe pritej. disa kan merzi te lexojn libra dhe preferojn te rrijn me njerz te rrugeve. Kanina, kjo trevë me një bukuri përrallore, kjo fortesë e luftrave të të gjitha kohëve, qëndresë e principatave shqiptare, ka pasur edhe një princeshë, Rexhinën (Rugjina). Qyteti ka një mur rrethues 4 km të gjatë dhe një sipërfaqe prej 137 ha. Përveç pjesës së lartë dhe të lashtë të Himarës, ekziston një pjesë tjetër e ulët me shëtitore, që është bërë një nga qytetet më të këndshme bregdetare në rivierë. Turizmi Qytetar Qyteti I Korcs Ndrtuar mbi renoja Ilire,qyteti I Korcs ndodhet n ultsirn e maleve t Moravs n lartsin 896 m. Gërmimet arkeologjike tregojnë se Butrinti ka qenë një zonë e rëndësishme e kaonëve ilirë, një ndër fiset më të mëdha të Ilirisë. Po bajshin mriz o nën nji hije Lum, lumi unë, o sa bukuri-e. O zot, ç’bukuri. Si pika kulmore përmendim aktin e shpalljes së pavarësisë së Elbasanit më 25 Nëntor 1912, si i pari qytet i Shqipërisë, pjesëmarrjen aktive në Luftën e Vlorës në vitin 1920, në Lëvizjen Demokratike Antifeudale. ta mbajë veten për shtëpizë qyteti. Ndërsa ajo që i ka dhënë famë botërore qytetit të Ohrit me rreth 45 mijë banorë janë perlat e Ohrit. Qyteti, i famshëm dhe historik kujtimesh dhe luftëtarësh të vjetër shqiptarë, është më i forti, më i madhi, më i bukuri dhe më i shëndetshmi nga të gjitha qytetet e Shqipërisë aktuale. Fshati Pohum,fshati më i vjetër i Strugës, një bukuri e rrallë (FOTO) June 9, 2018 Nga ura e Naser Hanit në Strugë, çifti shqiptar shijon ditët e para të martesës (FOTO). FORUM i Korcareve ne Shqipri dhe neper bote. Turizmi është një nga drejtimet kryesore të zhvillimit ekonomik për Bashkinë e Korçës dhe kjo nuk ka qenë spontane, por pjesë e vizionit dhe strategjisë sonë të zhvillimit, tha kryetari i Bashkisë së Korçës, Sotiraq Filo. Kongresi i Durrësit ishte mbledhje e përfaqësuesve të Shqipërisë e mbajtur në Durrës, për të siguruar pas mbarimit të Luftës së Parë Botërore pavarësinë, tërësinë territoriale dhe vazhdimësinë e shtetit shqiptar. Nga qyteti, për të mbërritur në Voskopojë udhëtuam rreth 20- 30 km. Sistemi i integruar konsiderohet si problematik pasi. Janë çaste dhe kujtime të paharuara, që të mbeten shumë kohë të gjatë në kujtesë për të mos i harruar, kur shohim njëri tjetrin në tavolinën e ngrënies, si të jemi pjesëtarë të një familje të një gjaku; dhe. Rifillojm me nje nder Hotelet me te mira qe ndodhet ne Zemren e Korces. Dardha është një fshat malor midis maleve e pyjeve, një bukuri e rrallë natyrore. kur në skenë dalin vëllezërit korçarë, Endri dhe Stefi Prifti me orkestrën e tyre. Pas shkarkimit nga vettingu të drejtuesit prokurorisë përmet dhe pezullimit të drejtuesit të prokurorisë së apelit shkodër, klp ka bërë zëvëndësimet. Aq më tepër kur bëhet tashmë fjalë jo më për popullin e një qyteti, të një krahine por për kombin, këtë bashkësi imagjinare dhe të imagjinuar, për këtë abstraksion i cili as nuk vepron as nuk shprehet. Nga spitali i Korçës bëjnë me dije se bëhet fjalë për një 30-vjeçar dhe dy të moshuar. 9, në rrugën "1 Maji". Njana me dhen tjetra me dhi-e Lum, lumi unë, o sa bukuri-e. Vëllezërit e Korçës janë Parisi, Berlini, Milanua, Budapesti. Forum i Korçarëve për Korçën. I tillë është edhe sot edhe pse i përgjysmuar. Ndërkohë, akoma nuk dihen emrat e tyre. Qyteti, seli e qeveritarit, sot ka 8000 banorë… Qyteti, para vuajtjeve të luftës civile të vitit 1830, kishte 13000 banorë, gjë që duket edhe nga numri i shtëpive (1000) dhe i dyqaneve (727), prej të cilave tani shumica janë të zbrazura. Qyteti, i famshëm dhe historik kujtimesh dhe luftëtarësh të vjetër shqiptarë, është më i forti, më i madhi, më i bukuri dhe më i shëndetshmi nga të gjitha qytetet e Shqipërisë aktuale. mbi nivelin e detit, një vendbanim i hershëm mesjetar, themeluar nga shqiptarë, arumun dhe grek që në viti 1330. Vizitës së qyetit të Krujës iu kushtua tërë paradita dhe mesdita, duke u qmallur me at bukuri natyrore dhe begati historike kombëtare. Kjo e dielë është pushtuar nga vizitorët. Ajo është nga Karaibet, por ka një jetë të tërë që jeton në qytetin e Korçës së bashku me familjen e saj. 5 mm, që bien kryesisht në formë shiu në muajt tetor – nëntor, po. Një nga vendet e përmendura është edhe qyteti i vjetër i Himarës. Edhe qyteti i Korçës është tashmë i prekur nga koronavirusi, duke e zgjeruar hartën e përhapjes së virusit që ka prekur vendin tonë. Me vendim te keshillit te ministrave qe del cdo vit ju eshte akorduar Pension i vecante shume bashke kolegeve te mi Dokumentat per kete ceshtje paraqiten ne keshillin e qarkut te cdo qyteti perkates. me një bukuri të rrallë natyrore, në lartësinë e 1344 metrave, mbi nivelin e detit, Dardha mbetet një ndër vendet që ja vlen të viitohet në çdo. Qytetarët korçarë, por edhe vizitorë nga qytete të tjera të vendit ndodhen në qytetin juglindor për të shijuar bukurinë që ai ofron i mbuluar nga dëbora. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2, etj. (60 000) banore. Përveç Viktor Gjikës, që e kërkonte gjithmonë, filluan ta kërkonin edhe të tjerë. Në kuadër të operacionit ''Koordinimi'' nga policia e Shqipërisë, është arrestuar L. Njana me dhen tjetra me dhi-e Lum, lumi unë, o sa bukuri-e. Pusi i Kulmakës, në Skrapar. Natyrë e mrekullueshme, ajër i pastër, ushqim karakteristik, shtëpi të bukura, mikpritje. Bej te ditur qe jam i vetmi ne shqiperi si mesues dhe trajner,me 46 ndeshje nderkombetare 20 prej tyre me Ekipin kombetar qe marr kete pension. *Ideja e krijimit të një qyteti, vërtet që u kishte futur frikën fshatarëve, të cilët duke dëgjuar tërë kërshëri fjalët e kryeplakut, u sollën njësoj si Gjon Zaveri, nëse e mbani mend fragmentin:-Në panoramën e qytetit, Spasse shfaq dhe një fotografi të plotë të veprimeve të bashkëmoshatërëve të Gjonit. Aurora ose Rora siç i thërrisnin me përkëdheli mikeshat, ishte mjaft e qeshur dhe me sens humori të spikatur. Ne fund te vitit 2008 popullsia e rrethit te Korces arriti ne 200626 banore ,prej te cileve 92690 banore ose 46. B, rreth 45 vjeç, dyshohet se ka vrarë veten me armë gjahu në ambientet e lokalit në pronësi të tij. Qyteti i Shkodrës që pat afër pesëdhetë meshtarë, një privilegj ky i madh, mbet mbas termetit të fortë me këto meshtarë: Atë Justin Rrota i paralizuem në shtrat, Atë Marin Sirdani, që provoi burgun. Themelimi: Qyteti modern i Korçës u formua në shekullin XV kur Iljaz Bej Mirahorie zhvilloi Korçën sipas urdhrit të Sulltan Mehmeti II. GJIROKASTRA Gjirokastra është një nga qytetet më tërheqëse të Shqipërisë, ajo quhet ndryshe "qyteti i një mijë hapave" ose "qyteti i gurtë". Gjatë këtij viti, turistët mund të shkojnë për të vizituar vendin e quajtur Savin Kuk ose Liqenit të Zi me anë të motorëve të borës. Building a Shipping Container Home | EP02 Moving, Cutting, and Framing a Container House - Duration: 22:24. 1-Vermoshi/Kelmend. Qyteti me dendësinë më të madhe të rrjetit rrugor është ai i Korçës me 29. 50+ videos Play all Mix - KORÇA qyteti i ëndrrave - Ermira Kola YouTube Akustika - Arapka & Të të them je lule - Duration: 5:55. Paradite pastrohen mjediset e shtëpisë dhe fillon gatimi i ushqimeve, për drekën dhe darkën e vigjiljes dhe sidomos me përgatitjen e hiseve (rracionet e ushqimeve), që do të merren në piknikun e Ditës së Verës më 14 mars, që kremtohet në natyrë të hapur, në vende me bukuri të rrallë. Mjafton të bësh like dhe do jesh pjesë e #jamngakorça. Qyteti i fortifikuar dhe i quajtur Antipatrea nga Polibio në vitin 216 para Krishtit. Nimeti ka ngelur i befasur, katër ditë më parë, vizitoi Korçën, qyteti që shtrihet në juglindje të vendit. Berati është një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, me një histori zhvillimi mbresëlënëse. 2019, në orën 14. Tiranë, 3 maj – Shqipëria, që ndodhet në pjesën perëndimore të gadishullit Ballkanik, me klimë bregdetare dhe malore, ka nisur të tërheqë gjithnjë e më shumë interesin si një destinacion i preferuar për turistët e huaj. Ajo është një nga emrat publike e cila përcjell mesazhe pozitive më shumë se çdokush tjetër. Bukuroshja 1 meter e 77 cm e gjate cm, fitoi keshtu garen mes 31 konkurenteve te tjera, kurore e cila shperson t'i realizoje endrrat. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2, etj. Si emërtim qyteti Agrinion dhe si krahinë vllehësh kemi edhe një qytet në Akarnani të Greqisë, në vitin 1338. Natyrë e mrekullueshme, ajër i pastër, ushqim karakteristik, shtëpi të bukura, mikpritje. Askush nuk ju mbikëqyr askush nuk u mban nën zgjedhë. Sipas dokumentacionit zyrtar federal të vitit 1910, në SHBA ndodheshin 625 shqiptare. Sipas policise, ai u diktua ne ambientet e varrezave publike te qytetit, duke vjedhur vazot qe zbukurojne varret. T'ep fuqi dhe lumturi! …. Nga Vermoshi në Dhërmi, Shqipëria ofron bukuri natyrore të veçanta, pak të eksploruara. Ishte bijë e familjes së Mislocëve, mbesë e familjes patriote e kulturore të Marubëve dhe një artiste e madhe që asnjëherë nuk u vlerësua për vlerat e vërteta vokale që ajo shfaqi. Lule-shtruar bukuri, Erë pylli të qëruar: Në qofsh plak të bën të ri Ke burime shkumbë-ergjëndi. Pandemia si rast që Tirana të largohet prej "Minishengenit" serb - Nga Shaban Murati. Edcioni i 11-te i Miss Shqiperise kurorezoi. Tingull pas tingulli, në këngën qytetare shkodrane, është skalitur fizionomia më tipike e qytetit të lashtë. Eni Çobani ka fituar gjithë simpatinë e publikut pas emisionit 'Shihemi në Gjyq', ku u ka ardhurnë ndihmë shumë shqiptarëve. Kjo e dielë është pushtuar nga vizitorët. Kishat e Beratit eshte nje togfjalesh qe degjohet shpesh neper. 5 mm, që bien kryesisht në formë shiu në muajt tetor – nëntor, po. Voskopoja në Mesjetë u bë qyteti i lakmuar i piktorëve, që erdhën aty të derdhin talentin e tyre të ikonografisë, u bë qendra e vëmendjes e tregtarëve të kohës, si qyteti më fitimprurës e më i pasur, me një tregti të zhvilluar fuqishëm. Ky është vendi ku bluja e përhershme e pasqyrës së ujit, e kuqja e ndezur e lindjes së diellit, gjelbërimi gjithëvjetor dhe njerëzit e dashur e punëtorë, të presin buzagaz për të kaluar disa ditë pushimi. Edhe qyteti brenda ka bukuri, ndonëse është i vogël, ka rrugica karakteristike me kalldrëm dhe shtëpi me arkitekturë të veçantë, ndërsa në periferi ka disa ura tipike me harqe, ndërtime të shek. Po në bregdetin Jon, por më në veri, ndodhet qyteti i vogël i Himarës, nga i cili mund të shihet ishulli grek i Korfuzit. Një atmosferë magjike, si vetë festa e Krishtlindjes, ka përfshirë Korçën e mbuluar nga dëbora. Këtë vit mos mendoni të shkoni jashtë shtetit për të festuar festat e fundvitit. Qyteti ynë ka patur dy herë ora publike në trajtë godinash. Sasia mesatare vjetore e reshjeve është 1735. Saranda është një pikë mjaft e frekuentuar edhe nga turistët evro- pianë dhe ndërkombëtarë që vijnë nga Kor- fuzi, i cili ndodhet vetëm 9 km larg ishullit. Sapo kisha dalë nga mësimi, kur një i njohuri im më ndali i tronditur:. Pellgu i Korçës ka një lartësi mesatare prej 850m mbi nivelin e detit, me gjërësi 16 km nga perëndimi në lindje dhe me gjatësi 35 km nga jugu në veri, dhe zë një sipërfaqe prej 300km2. Qyteti numëronte rreth 38,000 banorë në vitin 2009. Ndërsa sipas Nuçi Naçit, “në vitin 1893, ora e vjetër me këmbanë u zëvëndësua me një orë të tipit më të ri”. Ne krahinen e Korces, vepronin cetat e Themistokli Germenjit dhe Sali Butkes. Ishte bijë e familjes së Mislocëve, mbesë e familjes patriote e kulturore të Marubëve dhe një artiste e madhe që asnjëherë nuk u vlerësua për vlerat e vërteta vokale që ajo shfaqi. Fotografi Nga Korca - Fotografi Nga Korca. Si rezultat i përplasjes së Luftës së II-të Botërore, qyteti u dëmtua nga bombardimet italiane. Si rrjedhojë e të gjithëve këtyre faktorëve, është e vështirë të gjesh numrin e saktë të emigranteve shqiptarë që u vendosën në Amerike në dhjetëvjeçarin e parë të shek. 1-Vermoshi/Kelmend. Aurora ose Rora siç i thërrisnin me përkëdheli mikeshat, ishte mjaft e qeshur dhe me sens humori të spikatur. Për të shijuar plotësisht një ditë në këtë qytet, kemi vendosur të ndajmë me ju sugjerimet tona për ndalesat që duhet të bëni. Së fundi, pa. Kjo është gjithnjë “mburrje”. Ka qenë një fjali e vetme, e thjeshtë, madje në dukje e rastësishme, e kryeministrit Rama gjatë inaugurimit të kullës së re, ku ka thënë se radhën tani e ka rindërtimi i sahatit të Korçës, lajm që ka gëzuar dhe entuziazmuar jo vetëm banorët e "Kasabasë", por të të gjithë Korçës për një nga vlerat më të rralla të munguara të këtij qyteti historik, emblemën. Ndërsa sot ajo është e mbuluar me borë dhe duket si një "nuse" […]. Rifillojm me nje nder Hotelet me te mira qe ndodhet ne Zemren e Korces. ta mbajë veten për shtëpizë qyteti.